Centrální nebo decentrální rekuperace? Co je pro mě to pravé? Poradíme Vám!

Rekuperace (centrální i decentrální) je zařízení, které se využívá pro větrání rodinných domů, kanceláří i dalších obytných místností. Rekuperační jednotky nás zbaví nadměrné vlhkosti, plísní, potících se oken a řady dalším problémů, které nepříjemně ovlivňují kvalitu našeho života.

Při hledání systémů pro řízené větrání  nám výrobci předkládají nepřeberné množství nabídek. Jak se v nich orientovat?  Je pro mě vhodnější centrální nebo decentrální rekuperace? Jako odpověď na tyto otázky Vám předkládáme 4 obecné tipy, jak si vybrat rekuperaci na míru.

 

1. Centrální rekuperace s potrubím pro rozvod vzduchu, decentrální bez nich 

Centrální rekuperace představuje komplexní systém určený pro celý dům. Rekuperační jednotka je zpravidla umístěna v technické místnosti, odtud je rozveden systém potrubních vzduchovodů do všech místností. S potrubním systémem se musí počítat předem, a to již při projektování domu.

Decentrální rekuperační jednotka oproti té centrální je vsazena přímo do obvodové stěny.  Instalace je jednoduchá a nevyžaduje žádné větší zásahy do budovy. Kutilové ji zvládnou i svépomocí. Při montáži je využíváno jádrové vrtání, které nezpůsobí takřka žádný nepořádek v obytných místnostech.

 

2. Decentrální rekuperace = levnější řešení 

Při realizaci decentrální rekuperace si nesáhnete tak hluboko do kapsy. Oproti centrální rekuperaci se jedná o levnější investici.

Větrací jednotka SEVi 160 Standard se zpětným ziskem tepla

3. Pro větrání pouze jedné místnosti decentrální, do celého domu centrální 

Rekuperační jednotky zbavují naše domovy plísní a vlhkosti. V místnosti s nepřetržitou výměnou vzduchu se nám lépe spí i přemýšlí. Pobyt v prostorách bez dostatečného větrání způsobuje únavu a v dlouhodobém horizontu může vést chronickým zdravotním obtížím! Pokud z jakéhokoliv důvodu nepřipadá větrání celého domu v úvahu, zaměřme se alespoň na místnosti, ve kterých trávíme převážnou část dne. Jedná se například o ložnice či pracovny. Pokud potřebujeme vyřešit větrání pouze jedné místnosti, je pro nás decentrální (nebo též lokální) rekuperace vhodným řešením.

 

4. Údržbu decentrální rekuperace zvládne každý

Celý systém potrubí centrální rekuperace je nutné pravidelně zbavovat nečistot. Neexistuje však jednoduchý způsob, jak tohoto cíle dosáhnout svépomocí. Je nezbytné pozvat si firmu, která potrubí vyčistí. Pokud nedochází k pravidelné údržbě, mohou se vzduchovody stát trvalým bydlištěm bakterií, plísní a jiných patogenů.

Decentrální rekuperace představuje pravý opak – čistí se snadno a jednoduše. Pro zachování hygienického provozu stačí čas od času koupit za pár korun nový filtr a umýt keramický výměník (tělo rekuperace) v myčce.

Pokud i po přečtení našich typů váháte, který rekuperační systém je pro Vás ten pravý, obraťte se na nás pro více informací. Jsme výhradní dovozce rekuperací se zpětným ziskem tepla značky SEVentilation a rádi Vám poradíme s výběrem vhodného řešení větrání Vašeho domu nebo bytu.

Kontaktujte nás, napište email (info@seventilation.cz) nebo zavolejte (725 632 460). Rádi se Vám budeme věnovat.