Nechcete vlhkost a plíseň?

I pokud rekonstruujete starší objekt, určitě byste měli o rekuperaci uvažovat. Rekuperace, tedy řízené větrání se zpětným ziskem tepla, totiž není jen řešením pro pasivní domy, kde už je dnes samozřejmostí. Velkou úlohu naopak hraje i u starších domů, které se potýkají s vlhkostí a z ní plynoucích plísní.

V tomto případě samozřejmě už nebudeme instalovat centrální rekuperační jednotky, které by znamenaly přestavbu celého domu. Nabízí se elegantnější řešení, které je mnohem univerzálnější, dostupnější a méně nákladné i na stavební práce, což je decentrální rekuperace.

Její výhodou je, že ji lze instalovat i za provozu, tedy nemusíme byt opouštět ani na jeden den a do již hotového domu – nemusíme se pro i tedy rozhodnout ještě před stavbou, ale můžeme s její pomocí vyřešit již existující problém. Toto řešení je samozřejmě možné nabídnout jak novostavbám, tak při rekonstrukci stávajících nemovitostí.

Decentrální rekuperace je jednoduché zařízení, protože nejsou nutné rozvody vzduchu, nižší jsou i náklady na provoz. Příchozí čerstvý a odchozí odpadní vzduch prochází pouze krátkým izolovaným potrubím bez tepelných mostů, které se instaluje do obvodových stěn.

Přínosy této rekuperační jednotky jsou obrovské – vylepšením vnitřního prostředí budovy se nám bude najednou lépe spát, sníží se problémy s alergií, bude se nám lépe dýchat. I naše imunita na tom bude najednou mnohem lépe. Díky rekuperaci budete mít byt bez zatuchlin, vlhkostí a plísní, dojde ke snížení přenosu pylů a alergenů do bytu a co je rovněž velmi příjemné – budete bydlet bez hmyzu a komárů.

Vzpomínáte si, jak jste v dětství jezdili rádi k babičce na chaloupku na vesnici a jak se vám lépe spalo? Možná stejně dobře se vám bude spát i doma, pokud budeme mít byt sušší a s menší vlhkostí, roztočům se už u vás nebude líbit a alergiím se přestane dařit.

zdroj: moje-bydleni.com