Realizace rekuperace v rodinném domě u Plzně

Majitelé přízemního rodinného domu původně do svého domu plánovali centrální rekuperaci s rozvody do jednotlivých místností. Konečná volba však padla na decentrální systém SEVentilation.

Bylo několik důvodů, proč si zvolili právě tento větrací systém. Majitelům se líbilo celkově jednodušší řešení a rychlejší provedení montážních prací, úspora místa v technické místnosti, snadná udržitelnost čistoty větracích jednotek bez potřeby čištění dlouhých potrubních rozvodů vzduchu, jednoduchý servis a v neposlední řadě i přibližně o třetinu levnější pořizovací náklady.

Do domu bylo navrženo a instalováno 6 větracích jednotek SEVi 160 se zpětným ziskem tepla. Protože se dům nachází v klidné části menší obce, nebylo nutné do místnostní pro spaní navrhovat jednotky s vyšší protihlukovou izolací. Přesto však, kdyby se v budoucnu hluková zátěž v okolí změnila, je možné kdykoliv do větracího systému vložit výplně s vyšší protihlukovou izolací.

Větrací systém je ovládán centrálně z jednoho místa řídící jednotkou SEC 20 BF. Větrací jednotky jsou propojeny pouze slabými kabely, protože napájení je nízkonapěťové, a proto i spotřeba elektřiny je velmi nízká.

Celá instalace zahrnovala zhotovení šesti prostupů obvodovým zdivem, natažení kabeláže, osazení potrubí pro umístění větracích jednotek, umístění ovladače a konečné zprovoznění větrání.

Majitelé se rozhodli pro pětiletou záruku, za kterou se nemusí nic navíc připlácet. Je spojena pouze s povinností pravidelné výměny vzduchových filtrů, které by stejně tak či tak musely být měněny pro zajištění bezproblémového chodu větracích jednotek. Roční náklady spojené s výměnou filtrů se v tomto případě pohybují na částce 1.920 Kč.

Majitelé jsou s větráním spokojení a jsou rádi, že se rozhodli správně.