Jak se zbavit vlhkosti a plísně v bytě či domě?

Základní otázkou je zjistit příčinu vznikající vlhkosti. Ve starších domech jí mohou být tepelné mosty, promrzající zdivo, vlhké zdivo nebo jiné další příčiny. V novostavbách s kvalitními tepelnými izolacemi a v domech po rekonstrukci nebo po výměně oken a instalace zateplení je zpravidla důvodem vlhkosti zamezení přirozeného větrání.

Je obecně známé, že každá čtyřčlenná rodina vyprodukuje za den jen dýcháním přibližně kolem 10 litrů vody. Když k tomu přičteme běžný provoz domácnosti, kde se vaří, pere, sprchuje, jsou zde květiny nebo akvária, musí nám být jasné, že vyprodukovaná vlhkost a páry nemohou přirozenou cestou z domu odejít.

V těchto případech je řešením správné větrání. O tématu větrání je napsána celá řada článků, ať už se jedná o přirozené větrání okny, přetlaková nebo podtlaková větrání, řízené větrání se zpětným získáváním tepla apod. V dnešním běžném životě je nejvhodnějším řešením řízené větrání. Ať je venku chladno nebo horko, nemusíte neustále otevírat a zavírat okna. V zimě šetříte výrazně energii za teplo. V domě či v bytě je stále příjemně, je zde dostatek čerstvého vzduchu bez prachu a pylů, a to vše s co nejmenšími energetickými ztrátami.